Co to jest PTSD?
PTSD lub zespół stresu pourazowego to stan psychiczny wywołany przerażającymi wydarzeniami, których dana osoba doświadczyła lub była świadkiem. Po przejściu przez traumatyczne wydarzenia lub doświadczenia większość ludzi ma trudności z dostosowaniem się i radzeniem sobie. Jeśli te trudności nie znikną po pewnym czasie, a nawet będą zakłócać codzienne funkcjonowanie, może to być oznaką PTSD. Objawy PTSD mogą wystąpić w ciągu pierwszego miesiąca po traumatycznym wydarzeniu, ale mogą również pojawić się nawet lata po nim. Objawy te zwykle powodują poważne problemy w życiu społecznym, w miejscu pracy oraz w relacjach z innymi.
Objawy PTSD
Jednym z najczęstszych objawów PTSD doświadczanych przez ludzi są natrętne wspomnienia. Mogą obejmować powtarzające się, niepokojące wspomnienia traumatycznego wydarzenia i złe sny lub koszmary na jego temat. Ludzie, którzy zmagają się z PTSD, często mają retrospekcje, co oznacza, że przeżywają traumatyczne wydarzenie, które znowu się z nimi działo. Co więcej, osoby doświadczają poważnego stresu emocjonalnego, a nawet fizycznych reakcji na coś, co przypomina im o traumatycznej sytuacji.
Kolejną oznaką PTSD jest unikanie, które może obejmować powstrzymywanie się od mówienia o traumatycznym wydarzeniu lub nawet myślenie o nim. Osoby starają się także unikać miejsc, ludzi i czynności, które mogą im przypominać o sytuacji, która spowodowała traumę.
Negatywne myślenie często staje się częścią życia wielu osób, które stają w obliczu bolesnych sytuacji. Takie osoby zwykle mają negatywne myśli o sobie, innych i ogólnie o świecie. Poza tym czują się beznadziejni co do własnej przyszłości. Negatywne zmiany nastroju, których doświadczają osoby z PTSD, obejmują trudności w doświadczaniu pozytywnych emocji, brak zainteresowania ulubionymi czynnościami, odrętwienie emocjonalne oraz poczucie oderwania od rodziny i bliskich przyjaciół.
Co więcej, PTSD prowadzi do pewnych zmian w reakcjach fizycznych i emocjonalnych. Na przykład można łatwo się przestraszyć lub przestraszyć i zawsze uważać na niebezpieczeństwo. Prawie wszystkie osoby cierpiące na PTSD angażują się w zachowania autodestrukcyjne, takie jak picie zbyt dużej ilości alkoholu lub zbyt szybka jazda. Ponadto w większości przypadków mają problemy ze snem i koncentracją. Inne nieprzyjemne objawy PTSD to wysoka drażliwość, niektóre formy agresywnego zachowania i wybuchy złości. Osoby, które przeszły przez traumatyczne wydarzenia, często odczuwają przytłaczające poczucie winy i wstyd.
Więc PTSD jest złożonym stanem, który obejmuje wiele różnych objawów. Ich intensywność może się zmieniać w czasie, ale w każdym przypadku musisz uzyskać profesjonalną pomoc, jeśli uważasz, że nie zniknęły całkowicie. Wśród wielu metod leczenia istnieje kilka sposobów leczenia PTSD za pomocą konopi. Dowiedzmy się, dlaczego ludzie wybierają to, aby poradzić sobie ze swoimi objawami.
Konopie indyjskie i PTSD
Konwencjonalne metody leczenia PTSD obejmują leki przeciwdepresyjne lub przeciwpsychotyczne, a także interwencje psychologiczne. Niestety, tradycyjne metody nie zawsze zapewniają odpowiednie złagodzenie objawów. To jest powód, dla którego wiele osób zwraca się do alternatywnych sposobów radzenia sobie z PTSD, takich jak spożywanie medycznej marihuany. Kanadyjscy weterani wojskowi cierpiący na PTSD otrzymują nawet rządowy zwrot kosztów za używanie konopi indyjskich. Istnieje wiele doniesień pacjentów o sukcesach w konsumpcji konopi indyjskich przez osoby z PTSD.
Niedawno Journal of Psychopharmacology opublikował badanie, z którego wynika, że PTSD prawie siedmiokrotnie zwiększyło ryzyko zaburzeń depresyjnych u osób, które nie spożywały konopi indyjskich, a myśli samobójcze pięciokrotnie. Jednocześnie nie było statystycznych powiązań między PTSD i wspomnianymi wynikami wśród osób, które używały marihuany do leczenia.
Jak marihuana wpływa na organizm
Związek pomiędzy marihuaną a PTSD jest w rzeczywistości bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać na powierzchni. To dobrze znany fakt, że nasze ciała w naturalny sposób wytwarzają chemikalia zwane endogennymi kannabinoidami. Cząsteczki te pasują do specjalnych receptorów kannabinoidowych istniejących w mózgu i całym ciele.
Nasz system endokannabinoidowy działa w celu stabilizacji wielu procesów fizjologicznych, w tym funkcji mózgu, na które często wpływają traumatyczne wydarzenia, takie jak pamięć, sen i strach.
Związki rośliny marihuany, w tym dobrze znane THC i CBD, są bardzo podobne swoją budową do naszych endogennych kannabinoidów. Mimo że nie są naturalnie wytwarzane w organizmie, mogą wchodzić w interakcje z naszym układem endokannabinoidowym, a tym samym wpływać na wiele procesów fizjologicznych.
Badania wciąż próbują dowiedzieć się, jak marihuana wpływa na organizm i czy można używać konopi indyjskich do leczenia zespołu stresu pourazowego. Badania sugerują, że osoby cierpiące na PTSD mają zbyt wiele receptorów kannabinoidowych, ale ich organizm wytwarza niewiele endogennych kannabinoidów, które mogą się w nich zamknąć. Oznacza to, że ich mózg może potrzebować suplementacji kannabinoidów, takich jak THC, aby prawidłowo funkcjonować.
Dania na wynos
Zespół stresu pourazowego może zrujnować wszystkie sfery życia. To manegatywny wpływ na karierę zawodową, zdrowie i relacje międzyludzkie. Ponadto PTSD zwiększa ryzyko innych chorób psychicznych, takich jak depresja, lęk, nadużywanie narkotyków, uzależnienie od alkoholu i zaburzenia odżywiania. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć skuteczne leczenie po wystąpieniu pierwszych objawów PTSD. Jeśli masz jakiekolwiek oznaki tego zaburzenia, powinieneś natychmiast zwrócić się do specjalisty zdrowia psychicznego. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zespołem stresu pourazowego, w tym leki, psychoterapia i naturalne środki zaradcze, takie jak konopie indyjskie.
Niedawno naukowcy odkryli obiecujący potencjał marihuany w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Zgodnie z dowodami dostarczonymi przez użytkowników konopi, marihuana medyczna może być kluczem do wyleczenia z zespołu stresu pourazowego. Chociaż wiele osób odczuwa pozytywne skutki używania konopi, należy przeprowadzić więcej badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób konsumpcja marihuany wpływa na leczenie zespołu stresu pourazowego.